Madaraim
Madaraim tartása, gondozása
Elhelyezésük:
A kiválasztott gyémántgalamb párok egy 6 részes költőketrecbe kerülnek, és itt költenek március-áprilistól szeptemberig. Ahogy az időjárás engedi.
Minden fióka zárt egyesületi gyűrűt kap, és minden egyed nyilvántartásba kerül. Én egy dossziéban papír alapon is és számítógépen is vezetem a nyilvántartást, valamint határidő naplóban jegyzem fel a napi teendőket (fészek kontroll, gyűrűzés, elhullás, stb.)
A gyűrűzésről és a nyilvántartásról bővebben itt olvashatsz:
A röpdék:
Amíg anyukáméknál laktam ilyen volt a röpdém. 2010-ben csak egy nagyobb és mellette egy kisebb röpde volt. A nagyobbikban kacagók, a kisebbikben egy pár pálma gerle költött. 2013-ban a nagyobbik részből leválasztottam egy akkora részt mint a kisebbik, így még egy pár pálmagerlét el tudtam helyezni. Majd később variáltam, ide raktam, oda raktam a gerléket.
2013-ban elkészült a gyémántgalambok részére egy 6 részből álló költő ketrec. Így a párokat külön tudom tenni.
Régi röpdém
***
Gyémánt galamb tenyészketrecek
***
Mivel új településre költöztem párommal, így a madarakat is hoztam magammal
Építettünk nekik egy 12 négyzetméteres madárházat, melyben nagyon jól érzik magukat.
Új röpdém, madárházam
A röpdén kívülre terveztem a 6-os gyémántgalamb ketrecet, de sajnos a ragadozó madarak miatt a röpdén belül kapott helyet.
Gyémántgalambok költőhelye a madárházban
Gyémántgalambjaim :)5 pár gyémántgalambom
Posted by Dorestubi-My doves on 2015. április 1.
Egy rövid kis videó a gyémántgalambjaimról
(2015.04.01.)
***
Takarmányozásuk a tenyészidőszakban:
Zöld, fehér, vörös köles, kender, muhar, repce, fénymag, fürtös köles, négermag, és egyéb apró magvakból áll madaraim takarmánya. Fióka neveléskor elengedhetetlen a lágyeleség, amely alapja a főtt tojás. A főtt tojáshoz keverek darált háztartási kekszet, vitamin port, mákot, diót, időnként szépiát vagy zúzott tojáshéjat is. A madaraim nagyon szeretik ezt a keveréket.
Időnként kapnak zöldeleséget. Salátát, tyúkhúrt.
Fontos számukra a megfelelő ásványi anyag bevitel is ezért mindig van előttük szépia, apró szemű ásványi sóder és kagyló őrlemény.
Pihenő időszak (téliesítés):
Nálam a tenyészidőszak általában (ha az időjárás is kedvez) áprilistól októberig tart. Ezután ismét egy nagyobb, alapos fertőtlenítős takarítás következik és felkészítem a röpdét és a gerléket a téli, hideg napokra. A fészkeket leszedem. Mivel a madárházam 3 oldalról szélvédett, így az elejét kell csak szigetelnem. Ezt egyszerű átlátszó fóliával oldom meg, hogy valamennyi fény azért bejusson.
A kényes fajok védett helyen telelnek.
Madárházam téliesítve, éppen havazik
Teleltető röpde az előszobában
***
Tartott fajok:
Álarcos gerle
2 tenyészpár
Gyémántgalamb
2012 tavaszán szereztem be az első gyémántgalambjaimat, majd később a szaporulatot elcserélve hozzájutottam idegen vérvonalhoz is, valamint vásároltam is egy két új egyedet. Kb. 50 egyed díszíti madárházamat.
Színek:
- vadas
- vörös
- sárga
- fahéj
- krém
- fehér
- tarka
- világos ezüst
- ezüst
- fehérfarkú ezüst
- fehérhátú sárga
- fehérfarkú sárga
A színváltozatokról fotókat itt találsz: