A gyémántgalamb
Gyémántgalamb
(Geopelia cuneata)
Írta: Puhl Dóra
Eredeti élőhelye Ausztrália középső vidékei. Szárazabb időszakokban Ausztrália déli illetve keleti részén is előfordul.
MEGJELENÉSE
Testhossza kb.
Mindkét nem feje kékes-szürkés árnyalatú, szárnyfedőik barnák, melyeket fehér pettyek díszítenek. Az evezőik rozsdabarnák, melyek csak röptében látszanak. Farkuk 14 kormánytollból áll. Lábaik rózsaszín, hússzínűek.
Vad színváltozat
Többféle színváltozat létezik:
Vadas, ezüst, vörös, sárga, fahéj, brillant, fehér, tarka (vadtarka, kéktarka, fahéjtarka, ezüst tarka)
Fehérhátú- sárga, -kék, -ezüst, világos ezüst
TARTÁSA
Egy párnak egy 40x50 cm alapterületű
Helyezzünk el benne 1-2 db ülő rudat, 1 db fészek kosarat, 1 db itatót és 1 db etetőt.
Műanyag fészek kosarak, etetők, itatók és ásványi anyag vagy lágyeleség tartó tányérok
Az ülő rudakat úgy célszerű elhelyezni, hogy mikor a gerlék ülnek rajta, farkuk ne érjen se a kalit rácsaihoz, se az aljához, valamint a minimális repülést ne akadályozzák.
Itatónak legcélszerűbb az állatkereskedésekben kapható műanyag csőrős itató, melyet kevésbé tudnak bepiszkolni, és nem foglal helyet a kalitban. Etetőnek egy kisebb akasztós tálkát helyezzük be, valamint egy ugyan ilyen tálat alkalmanként lágyeleségnek és ásványi anyagnak.
Ajánlott tálcás kalitot beszerezni vagy készíteni, ezzel is megkönnyíthetjük a takarításukat.
A kalit aljára finomsódert (0,5-
Nyáron tarthatjuk kint kalitkában, valamint röpdében, de érdemes zavargástól mentes helyre tenni őket, mert könnyen megijedhetnek és ez a pusztulásukhoz is vezethet.
Páros tartásmód, 6 férőhelyes költőketrecben
Ha röpdében szeretnénk tartani gerléinket, akkor vegyük figyelembe a gerle méretét, és ez alapján igazítsuk hozzá a drótháló lukméretét. A legalkalmasabb a 10x10 mm-es vagy 15x15 mm-es ponthegesztett drótháló. Ezen a gerle nem fér ki és más ragadozó sem fér be.
Röpdében való tartás esetében több gerlét is tarthatunk, de gondoskodjunk a megfelelő téliesítésről is. A röpdében is szükséges elhelyezni néhány faágat amelyre felülhetnek. Aljzatnak használhatunk finom sódert és madárhomokot, akár csak a kalitkás tartás esetében.
A fészkeket egymástól minél távolabb helyezzük el, így elkerülhető hogy két pár verekedésbe kezdene a fészekfoglalás során. Célszerű több fészket felhelyezni, mint ahány gerlepár van.
TENYÉSZTÉSE
Ha a különböző színek tenyésztését szeretnénk, akkor célszerű páronként tartani őket. Ekkor csak egymással és fiókáival foglalkozik a pár, nincsenek zavaró tényezők, mint pl.: másik hím párzik a tojóval. Így a kívánt színű utódokat kaphatjuk.
Ha csak szépségükért szeretnénk tartani és szaporítani, akkor röpdében helyezzük el a párokat ez az ún. kolóniás tartás.
A hímek udvarlása igen látványos. Emelt fővel közelednek párjuk felé majd egy hirtelen mozdulattal előre döntik fejüket, farkukat pávaként széthajtva a magasba emelik, eközben turbékolnak, pupillájuk lehajláskor összeszűkül, felhajláskor kitágul.
Udvarló hím
***
A hím napjában többször is udvarol a tojónak. Hangjuk kellemes pánsíphoz hasonló huhogás, melyet a hím is és tojó is hallat. A hímek udvarlási hangja kicsit érdesebb hangú ritmusos huhogás.
Ha megtörtént a párzás, akkor kb. 1 hétre rá a tojó letojja az első hófehér tojást, majd harmadnap a másodikat is. Ezután hím és tojó felváltva kotlik. 14 napi kotlás után kelnek ki a fiókák, melyeket a szülők eleinte begytejjel táplálnak. A fiókák kikelését követően gondoskodjunk lágyeleségről is. A fiókák kéthetes korukra elhagyják a fészket, de ekkor még nem tudnak önállóan táplálkozni. További 1,5-2 hét után leválaszthatjuk a fiókákat. Ekkorra farktollaik is elérték végleges hosszukat. A fiókák első tollruhájáról hiányzik a pettyezettség, az első vedlést követően jelennek meg rajtuk. Szemgyűrűjük vékony, hússzínű, ahogy ivaréretté kezdenek válni, úgy pirosodik és vastagszik az ivari jegyek függvényében.
A fiatalok leválasztása után a költő pár hamar új fészekalj nevelésébe kezd.
Gyémántgalamb fészek 2 fiókával
TÁPLÁLÉKA
Főbb tápláléka apró magvak, mint pl.: muhar, zöld-, fehér-, vörös köles, kendermag, fénymag, négermag, repce és egyéb gyom magvak.
A magok mellett szükségük van ásványi anyagokra is pl.: zúzott szépia, Dovit.
Gyémánt galambok kézből esznek
Lágyeleség
Az általam készített lágyeleség fő alkotó eleme a főtt tojás. Ehhez keverek reszelt háztartási kekszet, kevés mákot és reszelt diót. Alkalmanként poralapú vitaminkészítményekkel is kiegészítem. Az egész keverék egy porhanyós, de mégis enyhén nedves eleség.