Galambok tollazata
A tollazat
Ausztrál kontyos galamb szárnyfedő tolla
A tollak összessége alkotja a tollazatot. Szerepe van a repülésben, az állat testének hő, illetve víz elleni szigetelésében, és gyakran a rejtőzködésben vagy az udvarlásban is. A tollak száma is jellemző a fajra: egy hattyúfaj egyedeinek testén több, mint 25 ezer tollat számoltak meg, egy bizonyos kolibrifaj testén mintegy 940-et. A tollak a bőr irharétegében lévő szemölcsökből fejlődnek ki. A madarak testén a tollas pászták tollatlan mezsgyékkel váltakoznak, utóbbiak a testhajlatokra, illetve a hasi oldalra jellemzők. A galamboknak nincs faggyúmirigyük, tollukat finom púder borítja, mely víztaszító hatású.
A galambfélék többsége szeret fürdeni, egy vízzel teli edényben szívesen fürdőznek. Esőzéskor kiülnek az esőre, széttárják szárnyaikat és így áztatják tollaikat.
Fürdőző kacagó gerle
Vannak fajok amelyek napfürdőzni is szeretnek vagy csakis kizárólag napfürdőznek.
Napfürdőző kacagó gerlék
A tollazatot évente legalább egyszer levedlik, azaz a régi, elhasználódott tollazat lehull és helyébe új tollak nőnek. A tollazat a madár nemére és életkorára is jellemző. Fióka korukban pelyhekhez hasonlít és színében, mintázatában eltérő a felnőtt madarak tollazatától. Testüket ugyan nagyrészt tollak borítják, de a lábon pikkelyek, a csőrkávákon szarupikkelyek vannak.A tollak színét pigmentek ( pl. melanin és lipochrom) és fizikai tulajdonságaik szabják meg.